Архитектонско проектирање III

кредити

задолжителен

Архитектонско проектирање II

Развивање на свест и разбирање на комплекс­носта на индивидуал­но­то домување како феномен и станот како компонента на домувањето.

Развивање на особен интерес и чувствителност за егзистенцијалниот простор како медиум на човечкото суштествување.

Стекнување фундаментални знаења за моделите на индивидуалното домување и станбената типологија.

Изучување на основните принципи на проектирање на објекти за инди­ви­дуално домување од областа на ниската, средно-високата и висо­ка­та станбена струк­тура.

V семестар 1. Домувањето како сложен социо-културен фено­мен; пои­ми, дефи­ни­ција; модели на домување; стан­бе­на типологија, спе­ци­фи­ки во ме­то­­до­логи­јата на про­екти­рање. Повеќесемејна станбе­на згра­­да – прин­ципи на проек­ти­ра­ње; струк­тура, содржина, форма; ти­по­­ло­гија на прис­тапи/кому­ни­ка­циски сис­те­ми; композиција на план, пос­то­јани и променливи еле­мен­ти. Станот како прос­тор­но / прог­рам­ска еди­ни­ца: типологија, струк­ту­ра,органи­зација (функ­цио­нална / фор­­мална), флек­сибилност, пер­цеп­туалност, големина.

2. Архитектонска типологија: станбени блокови (згради со коридорски комуникациски системи / згради со мултиплицирани комуникациски јад­ра) и станбени кули; особености на типот, композиција на план / структурни елементи / организација / обликување.

Преглед на прототи­по­ви на модер­но­то дому­ва­ње и рецентни проекти.

VI семестар 1. Еволуција на станбеното живеалиште (историски, соци­јал­ни, мор­фо­лошки, типолошки аспекти); од вилата во модер­но­то до­ба до новата едноставност на едносемејната куќа; модели на град­ски куќи: кла­си­чен концепт –Паладио, просторен план –Лос, сло­бо­ден план – Ле Кор­бизје; куќи во природа; принципи на проектирање; пос­тап­ки на обли­ку­вање. Преглед на прототипови и рецентни проекти.

2. Домување во ниска густа станбена структура; молекуларна / лине­ар­на / двор­на; планирање на кластер енвирон­мен­ти;

Повеќесемејна ниска станбена структура: типологија; аспекти на гру­пи­­­­рање, урбани обрасци, пристапи; концепти на стан, меѓусебни релации;

Повеќесемејна станбена структура со комбинирани пристапи; дивер­зи­тет на типови на станови; слобода во обликувањето / нов станбен пеј­заж. Преглед на рецентни проекти на нис­ката густа изград­ба.

Предавања, анализи, компарации, истражувања, индивидуални и групни консултации.

Наставата се одвива на две основни нивоа што ја следат логиката на предметната материја: Индивидуално домување во средно-висока и висока станбена структура со елаборација на повеќесемејната стан­­бена зграда. (V семестар).

Индиви­дуал­­но домување во ниска стан­бена струк­ту­ра со елабора­ци­ја на едносемејната куќа. (VI семестар)

Студентите работат и презентираат семинарски задачи од следните теми поврзани со наставните целини:

1. Типолошко/програмска и функционално/формална анализа на стан.

2. Типолошка и просторно-програмска анализа на повеќесемејна станбена зграда. (V семестар)

1. Куќата – мој став кон архитектурата: типолошка, просторно / прог­рам­ска анализа.

2. Густа ниска станбена структура: типолошка, просторно / прог­рам­ска анализа. (VI семестар)

- знаења за методологијата на проектирање на објекти за индиви­дуал­но домување;

- знаења за основните типови на објекти за индивидуално домување;

- способност за критичка анализа на просторот на куќата / станот / зградата

Macsai J,., “Housing”, John Wiley & Sons, New York, 1976

Alexander C., Chermaeff S. “Community and privacy” Inc. Carden City,

New York, 1965

Venturi R. “Složenosti i protivurečnosti u arhitekturi”, AG, Beograd

Студентите се должни редовно да ја посетуваат наставата и успешно да ги изработат и презентираат семинарските задачи.

Проверката на знаењата е континуирана преку изработката и пре­зен­тацијата на семинарските задачи и изразена со бодови:

V семестар:

редовна посета и активност на предавањата – макс. 10 бодови

семинарска задача бр.1 – макс. 30

семинарска задача бр. 2 – макс. 60

VI семестар:

редовна посета и активност на предавањата – макс. 10 бодови

семинарска задача бр.1 – макс. 30

семинарска задача бр. 2 – макс. 60

Останатите услови се уредени со Правилата за студирање.

Проф. д-р Зорица Блажевска

Проф. д-р Минас Бакалчев