Legislativa PDF Print E-mail

Број на ЕKТС кредити

задолжителен

нема

Запознавање со законодавството кое го уредува просторното и урбанистичкото планирање, спроведувањето на плановите, уредувањето на просторот и градењето. Вовед во легислативата која е од суштинско значење за професионалното делување на архитектот  планер, проектант, инспектор,  надзор, ревидент, изведувач и инвеститор.

Уставноправни рамки за планирањето, уредувањето и заштитата на животната средина. Просторен план и спроведување на просторниот план. Урбанистичко планирање и уредување на просторот. Градежно земјиште, земјоделско земјиште, шуми и  води. Земјиште за општа употреба, јавни патишта, инфраструктури и комунални дејности. Сопственост и сопственички права, премер и катастар, експропријација. Заштита на културното наследство, животната средина и природата. Градење и учествување во градењето: проектирање, ревизија, изведба, инвестиција, инспекција. Облигациони односи, општа управна постапка, трговски друштва и даноци. Авторски права, професионално здружување во комора и професионална етика.

Дескриптивната експозиција на конкретни закони, прописи и стандарди се комбинира со проблемска анализа на ситуации, процеси и процедури од различните области на професионалното делување на архитектот.

Наставата е организирана во два циклуси од по 6 предавања , а по секој циклус следи колоквиум за проверка на знаењата.

Студентите треба да ги знаат законодавно - правните рамки за професионалното делување во сите области на матичната стручност: изработување на проектна документација, изработување на планска документација, изработување на стручни ревизии, вршење стручен надзор, вршење на инспекциски надзор, водење на управни постапки за донесување на урбанистички планови, за решение за локациски услови , одобрение за градење и одобрение за употреба на објекти, управување со градилиште, управување со проектантски фирми и инвестирање во објекти.

Збирка на закони, правилници, технички стандарди и други подзаконски акти од предметната област.

Присуство на предавања и успешно положени колоквиуми.

Знаењата се проверуваат во текот на предавањата и на колоквиуми. Завршната оценка е аритметичка средина на оценките од поединечните проверки.

Проф. д-р Мирослав Грчев

Асист. Д-р Дивна Пенчиќ