Бетон и aрмиранобетонски конструкции

шести

Број на ЕЦТС кредити

задолжителен

јакост на материјалите (положен), теорија на конструкции (положен)

Студентите да се запознаат со основните карактеристики на бетонот и армираниот бетон и можностите кои тие ги пружаат. Да се покаже начинот на конструирање и пресметување на најчесто применуваните елемент и пресеци за разни видови влијанија (пресечни сили).

- Бетонот како вештачки градежен материал

- Составни делови на бетонот и нивни основни карактеристики, особини на стврднатиот бетон

- Видови арматура

- Цел и тек на анализата на А.Б конструкции

- Методи на анализа и претпоставки на кои истите се темелат

- Лом на пресеците и коефициенти на сигурност

- Армиранобетонски конструктивни системи

- Елементи на А.Б конструктивни системи (меѓукатни и покривни панели, греди, столбови, темели)

- Пресметување (димензионирање) на најчесто применуваните попречни пресеци (правоаголен, Т пресек и сл.) за дејство на моменти и напречни сили според теоријата на гранична носивост

- Конструирање на најчесто применуваните елементи

- Гранични состојби на употребливост

Теоретскиот дел од наставата се спроведува на предавања.

Практичниот дел од наставата се спроведува на вежби, со изработка на графички работи, посета на лаборатории, посети на објекти и сл.

Предавањата ќе бидат организирани така да овозможат нормална изработка на графичките работи на вежбите. Тоа значи дека редоследот на предавањата набележани во содржината ќе биде малку изменет.

Во текот на семестарот се предвидува посета на интересни објекти кои се во изведба и се на подрачјето на град Скопје.

Вотекот на семестарот се предвидени два колоквиума. Истите се бодуваат согласно табелата поместена во Проверка на знаењата.

Завршниот испит е усмен и писмен и не е задолжителен. Истиот се предвидува за оние студенти кои се стекнале со право на потпис во индекс и за студентите кои сакаат да го подобрат успехот постигнат низ континуираната проверка на знаењето во текот на семестарот.

По успешното преслушување на предметот студентот се стекнува со основни познавања од областа на бетонските конструкции, ќе биде во состојба да ги одбере приближно димензиите на конструктивните елементи и да изврши нивно приближно димензионирање и конструирање.

1. Атанасовски С. „Армиранобетонски конструкции 1”, 1992год., Скопје;

2. Атанасовски С. „Бетонски конструкции”, 2007год., Скопје;

3. Атанасовски С. „Армиран бетон”, 1994год., Скопје;

4. Спасов А. „Бетон и железобетон за архитекти”, 2000 год., Скопје.

Студентите треба задолжително да присуствуваат и учествуваат во сите форми на изведување на наставата предвидени со предметната програма, како што се: предавања, изработка на графичките работи, на семинарска работа и на два колоквиума. Притоа, студентите треба да го освојат потребниот минимум бодови (51 бод). На тој начин студентот се стекнува со право на потпис во индекс. Студентите кои не го освоиле потребниот минимум на бодови немаат право да добијат потпис во индекс. Овие студенти повторно го запишуваат предметот.

Настава

Теоретска настава - предавања