Архитектонско проектирање IV PDF Print E-mail

Семестар:V(петти)

Услов:Архитектонско проектирање II

Цел:
Наставата во петтиот семестар им пружа на студентите знаења потребни за професионално решавање на проектантски задачи од областа на административните (канцелариски) згради и зградите за образование и култура и ги обучува за изготвување на проектна документација за практична имплементација.

Образовни излези:
Студентите треба да стекнат знаења за специфичните програмски и проектантски барања,да ги совладаат техниките на системската анализа и рекомпонирање на програмските компоненти и истите да ги употребат во проектантските стратегии при разрешување на сложени проблемски ситуации.

Задолжителна литература:

1. Building Type Basics for Elementary and Secondary Schools, Bradford Perkins, John Wiley & Sons Inc., NY, 2001
  2. Building Type Basics for College and University Facilities, David J.  Neuman, John Wiley & Sons Inc.,NY, 2003
  3. Buildings for Education, Culture and Science, EdWard D. Mills Ed.,  C.B.E, F.R.I.B.A, F.S.I.A., Newnes-Butterwoths, London-Boston, 1979
  4. Research Laboratories, Daniel Watch, John Wiley & Sons Inc., NY, 2003
  5. Building Type Basics for Office Buildings, A. Eugen Kohn, Paul Katz (Kohn Pedersen Fox), John Wiley & Sons Inc., NY, 2002

Дополнителна литература:

1. Designing the Sustainable School, Alan Ford, Images Publishing, 2007
  2. The Language of School Design: Design Patterns for 21st Century Schools, Prakash Nair & Randall Fielding, 2005 3.
  3. Office Buildings – a Design Manual, Reiner Hascher, Simone Jeska, Birgit Klauck, Birkhauser, Basel-Berlin-Boston, 2002

Оценување:

-         редовност и активност во наставата - 20 бода

-         обем на користена библиографија  и квалитет на семинарската работа - 80 бода

Студентите кои не ја изработиле успешно семинарската работа во предвидениот рок, а стекнале право на потпис (мин. 51 бод) полагаат писмен/усмен испит.

Предметен наставник: проф. д-р Анета Христова - Поповска

Соработник: доц. д-р Мери Батакоја