Архитектонско студио VIII1

Вкупен број на часови: 112

Вид на предметот: Задолжителен

Предуслови: Архитектонско Студио VII

Цели: Изучување и применување на принципи на архитектонско планирање, и  проектирање на комплексни програмски,просторни конфигурации на примерот на објекти за колективно домување- домување и образовање, домување во трето животно доба, архитектура и околина за деца.

Содржина: Архитектонски проект од област на колективно домување (домување и образовање, домување во трето животно доба,архитектура и околина за деца) во специфична програмска, просторна, социјална корелација со контекстот.  Во процесот на проектирање се воведуват категорија на контекст, програм, простор, функција, форма, структура, инфраструктура, конструкција.

Методи на наставата: Предавања за клучните теми од процесот на проектирање,   Презентација, критика, индивидуални и групни консултации во сукцесивните фази на проектот кои ќе овозможат  генерирање на една критичка дебата за развој на проектот.

Организација на наставата: Формулирање на предконцепт; Тестирање на предконцепт: трансформирање / отфрлање; Дефинирање на концепт; Проектниот процес поминува низ различни форми на репрезентација: 2д> слободорачен цртеж, дијаграм, архитектонски цртеж; фотографија, филм 3д: аналоген/дигитален модел; Проектниот процес е документиран со портофолио за проектот; Архитектонското студио завршува со презентација на проектите.

Образовни излези: Развој на вештина на архитектонско проектирање на комплексни програмски и просторни конфигурации. Развој на способност за планирање и проектирање на објекти за колективно домување. Разбирање на глобалните процеси на социјалните трансформации во домувањето и нивните просторни консеквенци.

Литература и учебни помагала:

Задолжителна литература:

Dudek, Mark, A design Manuel, Schools and Kindergartens, Birkhauser, 2007; Shittich, Christian (ed.) Housing for People of All Ages, flexibile, unrestricted, senior-frendly, Birkhauser, 2007 senior-frendly, Birkhauser, 2007;

Дополнителна литература*:  Dorit Fromm, Collaborative comunities, Cohausing, Central Living and Other New Forms of Housing with Shared Facilites,  Van Nostrand Reinhold, New York, 1991;

Oliver, Paul, Dwelings, The House across the World, Phaidon-Oxford, 1987;

Rapoport, Amos, Housa Form and Culture, Prentice-Hall, Inc. Englewood Clift, N.J., 1969;

(Литературата ќе се надградува во зависност од проектот)

Обврски на студентите: Редовна посета на наставата и успешно изработка и презентација на проектот.

Проверка на знаењата: Редовност и активност во наставата- макс 10 бода + Проект- макс 90 бода

Предметен наставник:  Проф. д-р Минас Бакалчев; Проф. д-р Зорица Блажевска

Учесници  во наставата: Проф.д-р Минас Бакалчев; Проф.д-р Зорица Блажевска; Асист.м-р Саша Тасиќ

СЕМЕСТРАЛЕН ПРОЕКТ